Celem dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych jest m. in. : wspieranie i promocja twórczości osób niepełnosprawnych, doskonalenie ich sił psychofizycznych poprzez ruch, organizowanie zajęć rekreacyjnych, zawodów i imprez sportowych. W rezultacie prowadzi to do integracji społecznej osób niepełnosprawnych oraz podniesienia świadomości pełnosprawnych mieszkańców Powiatu Bieszczadzkiegow zakresie problemów i potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie są osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (np. organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia), jeżeli:
- Prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku,
- Udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania,
- Udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
Wniosek o dofinansowanie składa się w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego realizacje zadania.
Wysokość dofinansowania wynosi do 60% kosztów przedsięwzięcia.
W przypadku przekroczenia kosztów przedsięwzięcia wysokość dofinansowania nie ulega zmianie, natomiast w przypadku obniżenia tych kosztów kwota dofinansowania obliczona jest proporcjonalnie do faktycznie poniesionych kosztów przedsięwzięcia.
Przedmiotem dofinansowania mogą być wydatki związane z realizacja zadania o ile:
- Zostaną uwzględnione we wniosku oraz w umowie zawartej z Wnioskodawcą,
- Zostały faktycznie poniesione w okresie trwania umowy,
- Zostały potwierdzone stosownymi dokumentami tj, fakturami VAT za zakupione towary lub usługi, a w przypadku, gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie jest możliwe wystawienie faktury VAT, innymi dokumentami finansowo – księgowymi, umowa o dzieło, umowa zlecenie wraz z dowodami zapłaty wystawionymi na wnioskodawcę przez sprzedawcę/usługodawcę. Dowody księgowe muszą być opisane w sposób jednoznacznie potwierdzający związek pomiędzy realizacja zadania i poniesionym wydatkiem.
Dofinansowanie do sportu, kultury rekreacji i turystyki nie obejmuje kosztów poniesionych przed zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.