Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

• Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - dla osób, które z powodu niepełnosprawności i posiadanych schorzeń wymagają odpowiedniego zaopatrzenia m.in. w: pieluchomajtki, cewniki, aparaty słuchowe, ortezy, balkoniki, wózki inwalidzkie, peruki oraz inne przedmioty wymienione w załączniku do aktualnego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Wnioski przyjmowane są przez cały rok. Dofinansowania wypłacane są do momentu, do którego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) dysponuje środkami finansowymi na ten cel.

Kryteria główne:

1. Aktualne orzeczenie. Wymagane jedno z poniższych:
▪ o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
▪ orzeczenie do celów rentowych wydane przez ZUS lub KRUS
▪ orzeczenie MSWiA lub wojskowej komisji lekarskiej wydane przed 01.01.1998 r. z uzasadnieniem, że niepełnosprawność wynika z ogólnego stanu zdrowia.
Należy zwrócić uwagę, aby w momencie zakupu wyrobu medycznego oraz w trakcie składania wniosku posiadane orzeczenie było aktualne.
2. Kopia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne potwierdzona za zgodność na każdej stronie pieczątką, datą i podpisem pracownika sklepu, w którym dokonano zakupu.
3. Oryginał faktury wystawionej na osobę niepełnosprawną z opisem zawierającym:
▪ koszt całkowity zakupu brutto
▪ „udział własny”- z określeniem kwoty tego udziału
▪ „Refundacja NFZ”- z określeniem kwoty refundacji
4. Dokumenty potwierdzające dochody netto wszystkich członków wspólnego gospodarstwa domowego, z którymi zamieszkuje osoba ubiegająca się o dofinansowanie obliczone za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.
Obowiązuje kryterium dochodowe obliczone na podstawie komunikatu prezesa GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 50% na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, 65% dla osoby samotnej. Przekroczenie kryterium skutkuje odmową dofinansowania.
UWAGA! W przypadku śmierci wnioskodawcy przed przekazaniem środków finansowych, wypłata
dofinansowania nie jest możliwa- artykuł 410 §2 kodeksu cywilnego.

Etapy realizacji dofinansowania:

Wariant I

1. Zacznij od wizyty u lekarza, który wprowadzi do systemu NFZ zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które są Tobie potrzebne.
2. Dokonaj zakupu w sklepie/aptece, który ma dostęp do Twojego zlecenia w systemie NFZ. Odbierz oryginał faktury oraz wydruk potwierdzonego za zgodność przez sprzedawcę zlecenia.
3. Odbierz zakupiony wyrób medyczny i potwierdź jego odbiór podpisem na zleceniu.
4. Skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty, wypełnij i złóż wniosek on-line w systemie elektronicznym www.sow.pfron.org.pl lub złóż wniosek w wersji papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
5. Po weryfikacji wniosku otrzymasz pismo „Informacja o przyznaniu dofinansowania”.

Wariant II

1. Zacznij od wizyty u lekarza, który wprowadzi do systemu NFZ zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które jest Tobie potrzebne.
2. W sklepie/aptece, który ma dostęp do Twojego zlecenia w systemie NFZ, poproś o wstępną wycenę wyrobu medycznego. Odbierz fakturę proforma oraz wydruk potwierdzonego za zgodność przez sprzedawcę zlecenia.
3. Skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty, wypełnij i złóż wniosek on-line w systemie elektronicznym www.sow.pfron.org.pl. lub złóż wniosek w wersji papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
4. Po weryfikacji wniosku otrzymasz „Informacja o wysokości przyznanego dofinansowania”.
5. Dokonaj zakupu w sklepie/aptece, który wystawił fakturę proforma. Odbierz oryginał faktury oraz wydruk potwierdzonego za zgodność przez sprzedawcę zlecenia.
6. Odbierz zakupiony wyrób medyczny i potwierdź jego odbiór podpisem na zleceniu.
7. Złóż oryginał faktury oraz wydruk potwierdzonego za zgodność przez sprzedawcę zlecenia on-line w systemie elektronicznym www.sow.pfron.org.pl lub w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
8. Po weryfikacji wniosku otrzymasz pismo „Informacja o przyznaniu dofinansowania”.

Osoba składająca wniosek o dofinansowanie powinna posiadać zdolność do czynności prawnych.
W przypadku ubezwłasnowolnienia wnioskodawcą jest opiekun prawny.
W imieniu osoby niepełnosprawnej wniosek może złożyć i podpisać osoba posiadająca pełnomocnictwo potwierdzone przez notariusza.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

UWAGA

PROSIMY O NIENADSYłANIE DO POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE KORESPONDENCJI MAILOWEJ ZAWIERAJĄCEJ DANE OSOBOWE